• Witam Cię serdecznie na moim blogu!Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji z dziedziny dietetyki
 • Dieta dla dziecka

  Dieta Twojego dziecka

  W temacie żywienia warto wytężoną uwagą otoczyć dzieci. W tym artykule w sposób szczególny skoncentruję się na dzieciach i na młodzieży w wieku szkolnym. Ich młode organizmy znajdują się w fazie dynamicznego wzrostu i rozwoju. Dlatego też duża ilość energii i zestawu właściwie zbilansowanych składników pokarmowych jest im tak potrzebna.
  Pamiętaj, że dzieci bacznie przyglądają się naszemu stylowi życia, a co za tym idzie – również i naszej diecie; temu, co jemy. Obserwacje te – świadomie lub nie – kopiują w swoim dorosłym życiu. Dlatego zaszczepienie zdrowych przyzwyczajeń żywieniowych jest tak ważne. Posiada moc sprawczą i procentuje na przyszłość.

  Zdrowa dieta dzieci i młodzieży – dlaczego tak ważna?

  Jak już wspomniałam, odpowiednio skomponowane posiłki w codziennym menu to istotna kwestia dla wzrostu i rozwoju młodego organizmu.
  Racjonalne żywienie pokrywa zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy. One zapobiegają niedoborom pokarmowym, osłabieniu odporności na choroby, spadkowi wydolności fizycznej i psychicznej. Dobrze dobrana dieta nie prowadzi do nadwagi i otyłości w wieku późniejszym. Sprzyja zachowaniu zdrowej sylwetki.
  Jednak, nie zawsze jest tak, że młody człowiek chętnie poddaje się sugestiom rodziców czy opiekunów w kwestii zdrowego żywienia. Częściej rówieśnicy oraz presja mediów, jak również i lansowane trendy mają decydujący wpływ na poszukującego swojej tożsamości nastolatka.
  Dlatego od najmłodszych lat wpajajmy dziecku prawidłowe zachowania w zakresie żywienia.
  Najskuteczniejszą metodą jest wcielać w życie to, czego się od dziecka wymaga.
  Gdy młody człowiek widzi, że sami prowadzimy zdrowy tryb życia, chętniej będzie nas naśladował.

  Produkty żywieniowe niezbędne w jadłospisie dziecka

  Niewątpliwie, na jadłospis muszą się składać zdrowe produkty. Oto, co powinno się w nim znaleźć:

  – warzywa ( również strączkowe);
  – owoce;
  – produkty pełnoziarniste ( kasze, makarony pełnoziarniste, ryż, pieczywo pełnoziarniste);
  – mleko i przetwory mleczne;
  – tłuszcze roślinne ( oliwa, oleje roślinne, margaryny miękkie, orzechy, nasiona );
  – ryby chude mięso, drób ( bez skóry );

  Unikaj podawania dziecku i odżegnujmy je od spożywania różnego rodzaju fast-foodów, słodyczy, wyrobów cukierniczych. Soli, oraz słodkich i gazowanych napojów.

  Codzienne żywienie – zalecane wskazówki

  Rekomenduję spożywanie około 4 – 5 posiłków dziennie przez uczniów.
  Może się wydawać, że to spora ilość, ale pamiętaj, że mamy do czynienia z młodym organizmem, który znajduje się w okresie dynamicznego wzrostu i rozwoju. Dodatkowo, poddawany jest intensywnemu wysiłkowi umysłowemu podczas nauki szkolnej. Taka ilość posiłków pozwoli całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. I nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Poranny posiłek dodaje energii, pobudza usprawnia pamięć i koncentrację. Co ważne: utrzymuje poziom cukru we krwi i przeciwdziała jego gwałtownemu spadkowi, dzięki czemu dziecko nie odczuwa chęci na podjadanie słodyczy między posiłkami, które co prawda zaspokajają apetyt, dodają energii, ale na krótki czas. Śniadanie zaś zapewnia siły i witalność na cały dzień i przez to nie pozwala na rozwinięcie się tendencji do przejadania się, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości.

  Drugie śniadanie – najlepiej je spożyć po 2, 3 godzinach. Dobrze żeby był to lekki posiłek, nie obciążający żołądka, np. kanapka, jogurt naturalny i owoc.

  Obiad – jedzony w szkole lub tuż po przyjściu do domu składa się najczęściej z dwóch dań: lekkiej zupy i drugiego dania. Obiadowe produkty powinny być lekkostrawne, gotowane, pieczone lub duszone. Unikajmy potraw smażonych w panierce. Zupę zabielamy jogurtem naturalnym, gotujemy na wywarze z warzyw.

  Po obiedzie zdrowym i miłym urozmaiceniem powinien być deser. Na przykład galaretka owocowa lub pożywny koktail mleczno-owocowy, ciastko owsiane, sok owocowy lub warzywny.

  Kolacja – ostatni posiłek dnia – również nie powinna obciążać żołądka. Warto podać kanapki, sałatki, lub ciepłe potrawy takie jak leczo czy zapiekanki.

  Co do picia?

  Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest prawidłowe nawodnienie – tym bardziej w diecie dziecka. Najlepszą opcją są: niegazowana, bezsmakowa woda mineralna, herbata owocowa lub zielona, albo ziołowa. Dobry jest także 100% sok z owoców.

  Dbaj by codzienny jadłospis naszego ucznia był urozmaicony. Zwracajmy uwagę na estetykę podawanych potraw, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na wzrost apetytu u naszego podopiecznego.

  Poniżej proponuję przykładowy jadłospis przeznaczony dla dziecka w wieku szkolnym (bez kaloryczności i gramatur).

  Śniadanie I
  – jajecznica smażona na łyżce oliwy lub oleju rzepakowego z pomidorami i szczypiorkiem;
  – tost pełnoziarnisty;
  – szklanka soku owocowego bez dodatku cukru ( wyciśniętego ze świeżych owoców ).
  Śniadanie II
  – bułka pełnoziarnista z margaryną, plasterek szynki drobiowej, liść sałaty, papryka czerwona;
  – nektarynka.
  Obiad
  – zupa barszcz ukraiński;
  – łosoś;
  – pieczony ryż brązowy, fasolka szparagowa, surówka z marchewki i jabłka.
  Podwieczorek
  – koktail mleczno-owocowy.
  Kolacja
  – kasza manna na mleku z malinami.

   

  Beata Ślebzak-Cebula

  dietetyk kliniczny

  autorka fanpage Facebook

   

   

  #Udostępnij