• Witam Cię serdecznie na moim blogu!Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji z dziedziny dietetyki
 • Nadmiar wody w organizmie

  Nadmiar wody w organizmie – jak się tego pozbyć?

  Problem zatrzymywania nadmiernych ilości wody i związanych z tym stanem obrzęków może dotyczyć każdego, nawet osób zdrowych.
  Łatwe do rozpoznania obrzęki mogą towarzyszyć kobietom w ciąży. Nadmiar wody w organizmie przyczynia się też do wzrostu masy ciała, co może zadziałać demotywująco na osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy.
  Przyjrzyjmy się tej dolegliwości bliżej i spróbujmy znaleźć skuteczne na nią metody.

  Nadmiar wody w organizmie – ogólna charakterystyka

  Organizm w 70% zbudowany jest z wody. Stanowi ona składnik każdej żywej komórki i dzięki niej są możliwe reakcje chemiczne, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
  Jednak, choć woda tak niezbędna, czasami organizm gromadzi jej zbyt dużo.
  Zewnętrznie objawia się to pod postacią obrzęków stóp i dłoni, czy na twarzy ( tzw „worki” pod oczami). Przypadłość ta może występować zarówno u osób zdrowych, których organizm wykazuje takie skłonności, jak i u kobiet w ciąży, czy w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi, jakie mogą mieć miejsce. Na szczęście, ustępują one po kilku dniach. Jednak problem nadmiaru wody w organizmie może towarzyszyć także i poważnym schorzeniom, takim jak: choroby serca, nerek, tarczycy. Obrzęki są następstwem niewłaściwej pracy tych narządów. Zatrzymywanie wody w organizmie może być także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

  Jakie są objawy zatrzymywania wody w organizmie?

  Jeżeli obserwujesz u siebie:
  – widoczną opuchliznę stóp ( buty pod koniec dnia stają się za ciasne), dłoni ( palce tak opuchnięte, że nie możesz zdjąć pierścionka), twarzy ( tzw „worki” pod oczami);
  – częste zmęczenie i osłabienie;
  – bóle głowy i zaburzenia koncentracji,

  To ten problem może dotyczyć również Ciebie!

  Eliminacja przyczyn zatrzymywania wody w organizmie pozwala na przywrócenie prawidłowej jego pracy.

  Pozbywamy się nadmiaru wody z organizmu

  Nadmiar wody i występująca opuchlizna wywołują w nas dyskomfort i chęć jak najszybszego pozbycia się problemu. Bardzo ważnym i skutecznym orędziem w tej walce będzie zbilansowana dieta i porzucenie złych nawyków, które zatrzymywaniu wody sprzyjają.

  Oto co warto zrobić:

  • ogranicz sól w swojej diecie

  Sama eliminacja z pewnością nie wystarczy, gdyż często nasza dieta bogata jest w przetworzoną żywność, w której można znaleźć naprawdę dużo soli. Prawdziwie skuteczna droga w walce z nadmiarem wody w organizmie to unikanie mięsa, wędlin, zamkniętych w próżniowych opakowaniach oraz słonych przekąsek;

  • pij więcej wody

  Gdy w organizmie wody zbyt mało, ustrój broni się przed tym, magazynując zapasy, którymi jeszcze dysponuje. Dbałość o optymalne nawodnienie organizmu pozwoli utrzymać gospodarkę hormonalną w normie, dzięki czemu problem opuchlizny znika.

  Zadbaj o dietę i jakość pożywienia

  Dieta bogata w witaminy i minerały sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Do jadłospisu warto włączyć produkty bogate w magnez, witaminę B6, potas, oraz dobre źródła pełnowartościowego białka. Dodatkowo, dobrze jest wspomóc się kuracjami ziołowymi. Czy to stosując zioła jako dodatek do potraw, czy zebrane w formie suplementu diety. Rośliny zielne sprzyjające utracie nadmiaru wody z organizmu to: czosnek, sok z pokrzywy, pietruszka, skrzyp polny, koper włoski. Ponadto, w każdej aptece można znaleźć preparaty-suplementy diety, które wspomagają walkę z tą przypadłością. Zawierają wyciągi z ziela nawłoci, mniszka lekarskiego, zielonej herbaty, nasion winogron oraz opuncji figowej.

  Co jeszcze możemy zrobić?

  Oprócz zmian w diecie musisz zadbać o styl życia. Siedząca praca, mała ilość aktywności fizycznej sprawiają, że o obrzęki nietrudno. Dlatego warto do codziennego planu dnia włączyć dawkę ruchu pod postacią: spacerów, biegania, tańca, jazdy na rowerze czy pływania.

  Przyczyn nadmiaru wody w organizmie jest wiele. W większości przypadków możemy je wyeliminować za pomocą diety czy ćwiczeń. Jeśli jednak problem obrzęków pojawi się nagle, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę ich występowania, gdyż mogą wskazywać na choroby serca, nerek czy tarczycę.

   

  Beata Ślebzak-Cebula

  dietetyk kliniczny

  autorka fanpage Facebook

  ,
  #Udostępnij